W Polsce Berbeć współpracuje z magazynem „Architektura”, dzięki któremu rozsławia luksemburską architekturę. Jest też odpowiedzialny za koncepcję i projekt wystawy.. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki czwartej edycji konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Finansowe wsparcie na realizację 8 innowacyjnych projektów badawczych otrzymają w jego ramach m.in. Studenci z kół naukowych Politechniki Krakowskiej. Politechniczne koła pracować będą m.in., nad rozwiązaniami z obszaru bioinżynierii, ekologicznego budownictwa, zielonej chemii i motoryzacji.
Niezwykły koncert w murach Politechniki Krakowskiej – zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego
- Cały system Krakowa jest bardzo mocno powiązany z aglomeracją, ze wszystkimi gminami ościennymi i nie tylko.
- Zachęcał pracowników i studentów PK do wspólnego działania, by w sposób przystępny i interesujący przybliżać społeczeństwu wyniki skomplikowanych prac naukowo-badawczych.
- Pojawiają się pytania z budownictwa ogólnego, konstrukcji (mechanika), organizacji budowli, architektury itp.
- O bezpieczeństwo danych w erze autonomicznych pojazdów m.in.
- O współpracy miasta z uczelnią w tej sprawie poinformowali w piątek 28 października – uczestniczący w pracach sądu konkursowego – radny m.
W ostatnim półroczu dzięki determinacji i wysiłkowi naukowców PK i władz Wydziału Inżynierii Lądowej i Wydziału Mechanicznego uruchomiono dwa ważne obiekty — Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej i Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Z kolei Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki wzbogacił się o akredytowane Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych, które jest częścią nowej infrastruktury badawczej PK — Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących. W planach jest utworzenie międzywydziałowych przestrzeni laboratoryjnych, które odpowiedzą na potrzeby badawcze m.in. Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej i Wydziału Inżynierii Lądowej.
Eksperci Politechniki Krakowskiej pomagają w krakowskich konsultacjach społecznych nt. Nowego Miasta
Ich wiedza, kompetencje i umiejętności są na absolutnie światowym poziomie, dlatego, że takich samochodów po prostu nie ma – podkreślał podczas prezentacji prof. dr hab. – Zespół pracował nad tym projektem w swoim czasie wolnym w ramach Koła Naukowego “Silniki Spalinowe”. Determinacja oraz czas poświęcony na zaprojektowanie i złożenie całej konstrukcji mógł być wykorzystany w dowolny inny sposób, a jednak studenci wybrali pracę w laboratorium, czasami po nocach. Bardzo mnie to cieszy i napawa dumą z naszej młodzieży.
Ułatwi to poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, korzystającym z lasek, osobom starszym, ale też kobietom w szpilkach czy rodzicom z wózkami dziecięcymi. Tego rodzaju projektowanie minimalizuje ryzyko upadków i zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikom. Zespół projektowy “Poligonu dostępności” podkreśla, że aby osiągnąć ten cel, warto projektować nawierzchnie o właściwościach antypoślizgowych. Ten typ powinien być stosowany zwłaszcza w obszarach narażonych na wilgoć lub zmienne warunki atmosferyczne. Eksperci Politechniki Krakowskiej uczestniczyli także w Karpaczu w innych ważnych panelach dyskusyjnych.
Forum Ekonomiczne skupia liderów gospodarczych, społecznych i politycznych, a także przedstawicieli świata nauki, pochodzących z ponad 60 krajów świata, którzy w jednym miejscu mają okazję podzielić się swoimi doświadczeniami w wielu omawianych kwestiach. Charakterystyczny klimat spotkania sprzyja rozwojowi szeroko rozumianej współpracy, zarówno międzynarodowej jak i pomiędzy różnymi sektorami gospodarki oraz przemysłu, a także biznesu. Wykłady naukowców z Ukrainy czy seminarium poświęcone odbudowie ukraińskich miast, które w styczniu br. Odbyło się na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej pn.
Uważam, że koordynacja lub udział od strony organizacyjnej w jakiejkolwiek akcji daje wiele dobrego. Jest to czas przełamywania swoich barier i strefy komfortu. Nauka organizacji, zarządzania, planowania i współpracy z innymi – to bezcenne doświadczenia. Wiadomo, że nie zawsze jest kolorowo, ale trzeba pamiętać o jednym – z każdej trudnej sytuacji można znaleźć wyjście.
Księga kondolencyjna wyłożona w rektoracie w budynku głównym PK
Kolejny raz na miejsce startu wybrano Wolbrom – miasto w powiecie olkuskim. Sonda została czy plinko to oszustwo wysłana do stratosfery za pomocą balonu wypełnionego wodorem. Dokładną trasę przelotu sondy można prześledzić na stronie habsat.pl. Po kilku godzinach lotu kapsuła z sondą wróciła bezpiecznie na ziemię, lądując za pomocą spadochronu w okolicy Czubrowic. Długo trzymali to w tajemnicy, bo nie byli pewni, kiedy wiatry będą dla nich łaskawe.